Najnowsze wpisy, strona 4


38 Tydzień Ciąży
Autor: porod | Kategorie: Dziecko  Ciąża  Poród  Niemowlę  Noworodek 
Tagi: rodzice   dziecko   ciąża   poród   noworodek  
19 czerwca 2009, 12:02

Dziecko waży około 3200g i mierzy około 45 cm. Tłuszcz w ciele dziecka jest nadal gromadzony, ale teraz znacznie wolniej przybiera na wadze. Jeśli dziecko jest nadal odwrócone możesz pomóc mu się odwrócić masując swój brzuch. Jest już gotowe do przyjścia na świat, zniknęła maź płodowa i meszek pokrywający ciało, po porodzie może troszkę go zostać na czole, szyi, ramionach. Łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży od 0,5-1 kg. Jeśli masz ochotę na seks, nie ma przeciwwskazań, stosunek może przyśpieszyć poród.

Kwas foliowy w ciąży
Autor: porod | Kategorie: Dziecko  Ciąża  Poród  Niemowlę  Noworodek 
Tagi: rodzice   dziecko   ciąża   poród  
16 czerwca 2009, 18:26

Zalecana średnia dawka dzienna to 0,2 mg kwasu foliowego, jednak w czasie ciąży zapotrzebowanie to wzrasta dwukrotnie.
Kwas foliowy odgrywa bardzo dużo ról w organizmie - regulowanie wzrostu i funkcjonowania komórek, ma dodatni wpływ na system nerwowy i mózg, ma wpływ na nasze dobre samopoczucie psychiczne, zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u rozwijającego się dziecka. Kwas foliowy ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków jak również bierze udział w przekazywaniu materiału genetycznego, reguluje podział komórek i sprawia, że układ pokarmowy działa sprawniej. To kwas foliowy bierze udział w tworzeniu soku żołądkowego co gwarantuje sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit. Kwas foliowy chroni również organizm kobiet przed nowotworem macicy.

Dzienne zapotrzebowanie można pokryć jedząc 250 g szpinaku lub 200 g kopru włoskiego, lub 250 g szparagów albo 330 g chleba z pełnego ziarna.

Niedobór kwasu foliowego nie powinien występować przy poprawnym odżywianiu się, choroby przewodu pokarmowego mogą utrudniać wchłanianie kwasu foliowego. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do zahamowania wzrostu i odbudowy komórek w całym organizmie, może być też powodem anemii i powodować przemęczenie i kłopoty z koncentracją. Brak kwasu foliowego wywołuje stany niepokoju, lęku, depresję, nadmierną drażliwość, roztargnienie, problemy z pamięcią, zaburzenia w trawieniu i niedożywienie. Odpowiednia ilość kwasu foliowego jest niezwykle ważna u kobiet w ciąży ponieważ zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu, dlatego kobiety w ciąży powinny spożywać 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, począwszy od trzech miesięcy przed planowaną ciążą, aż po 12 tydzień ciąży. Zaleca się by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym zażywały suplementy w postaci 0,4 mg.

Nadmiar kwasu foliowego może powodować dolegliwości jelitowe i utrudniać rozpoznanie niedokrwistości megaloblastycznej spowodowanej witaminą B12.