Archiwum czerwiec 2009


Rozmawiaj z dzieckiem
Autor: porod | Kategorie: Dziecko  Ciąża  Poród  Niemowlę  Noworodek  rodzice 
Tagi: dzieci   rodzice   dziecko   ciąża   poród   noworodek   niemowlę  
28 czerwca 2009, 14:16

Niektórzy młodzi rodzice zbyt rzadko rozmawiają ze swymi małymi dziećmi, sądząc, że póki malec nie zacznie mówić, nie ma to większego sensu. Tymczasem już od pierwszych chwil życia głos rodziców jest dla dziecka najlepszym środkiem uspokajającym, usypiającym, zachętą do uśmiechu, zabawy, wreszcie... do wypowiadania pierwszych słów. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, spokoju i miłości, co jest niezwykle ważne dla jego rozwoju psychicznego.

Psycholodzy uważają, że rodzice, którzy od początku dużo mówią do swych dzieci, nawiązują z nimi w ten sposób silny kontakt emocjonalny. W takich rodzinach dorośli i dzieci łatwiej w przyszłości znajdują wspólny język, nawet w trudnym okresie dojrzewania. Dzieci, przyzwyczajone do tego, że w domu jest ktoś, z kim można pogadać, kto wytłumaczy i poradzi, w razie kłopotów szkolnych czy sercowych najpierw zwracają się o pomoc do rodziców.

Niestety, stale rośnie liczba dzieci, które u progu szkoły posługują się bardzo ubogim słownictwem, lub wręcz są opóźnione w rozwoju mowy. Mają one trudności w kontaktach z dorosłymi i z rówieśnikami. Za mało się z nimi w domu rozmawia, a tym samym pozbawia okazji do ćwiczenia płynności wypowiedzi, formułowania myśli i wniosków. Stąd też w grupie są nieufne i zamknięte w sobie. Na ogół takim dzieciom pod względem materialnym niczego nie brakuje, tyle że rodzice, zajęci własnymi sprawami, nie mają dla nich czasu. Ich stałym towarzyszem jest telewizor, odtwarzacz wideo lub magnetofon. Wprawdzie mogą one mieć bogaty zasób stów i przemyśleń, cóż z tego, skoro nie potrafią ich przekazać. Potem w szkole miewają złe oceny z wypowiedzi ustnych, a ich trudności z wysławianiem pogłębiają się.

Dzieci, które od małego uczy się trudnej sztuki prowadzenia rozmowy, wyrastają zazwyczaj na osoby „wygadane". Ich słownictwo jest bogate, a wypowiedzi płynne i przyciągające uwagę. Takie dzieci na ogół bywają śmiałe i pewne siebie, gdyż kontakt z otoczeniem nie wywołuje w nich przerażenia.

Słownictwo staje się bogatsze i najlepiej rozwija się umiejętność mówienia wtedy, gdy dzieci mają możliwość częstego wypowiadania się, słuchania, zadawania pytań oraz przebywania z dorosłymi. Życie codzienne na każdym kroku podsuwa możliwość kształtowania osobowości dziecka i uczenia go zasad postępowania w określonych sytuacjach. Zabieranie dziecka wszędzie tam, gdzie może obserwować poczynania dorosłych i uczestniczyć w rozmowie, zachęcanie go do opowiadania, np. jak minął dzień w przedszkolu, a nawet organizowanie mu zabawy, np. w sklep, w teatr, w wizytę na poczcie i u lekarza, to wszystko jest znakomitą okazją do nauki nowych wyrazów, zwrotów, nabywania ogłady i umiejętności porozumiewania się z nieznanymi ludźmi. Poświęcajmy zatem dzieciom jak najwięcej czasu i uwagi, choć okres, kiedy pytają o wszystko niemal bez przerwy, jest prawdziwą lekcją cierpliwości. Jeżeli jednak ją przejdziemy, zaprocentuje to później, kiedy z własnym synem czy córką będziemy mogli porozmawiać jak równy z równym.

38 Tydzień Ciąży
Autor: porod | Kategorie: Dziecko  Ciąża  Poród  Niemowlę  Noworodek 
Tagi: rodzice   dziecko   ciąża   poród   noworodek  
19 czerwca 2009, 12:02

Dziecko waży około 3200g i mierzy około 45 cm. Tłuszcz w ciele dziecka jest nadal gromadzony, ale teraz znacznie wolniej przybiera na wadze. Jeśli dziecko jest nadal odwrócone możesz pomóc mu się odwrócić masując swój brzuch. Jest już gotowe do przyjścia na świat, zniknęła maź płodowa i meszek pokrywający ciało, po porodzie może troszkę go zostać na czole, szyi, ramionach. Łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży od 0,5-1 kg. Jeśli masz ochotę na seks, nie ma przeciwwskazań, stosunek może przyśpieszyć poród.

Kwas foliowy w ciąży
Autor: porod | Kategorie: Dziecko  Ciąża  Poród  Niemowlę  Noworodek 
Tagi: rodzice   dziecko   ciąża   poród  
16 czerwca 2009, 18:26

Zalecana średnia dawka dzienna to 0,2 mg kwasu foliowego, jednak w czasie ciąży zapotrzebowanie to wzrasta dwukrotnie.
Kwas foliowy odgrywa bardzo dużo ról w organizmie - regulowanie wzrostu i funkcjonowania komórek, ma dodatni wpływ na system nerwowy i mózg, ma wpływ na nasze dobre samopoczucie psychiczne, zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u rozwijającego się dziecka. Kwas foliowy ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków jak również bierze udział w przekazywaniu materiału genetycznego, reguluje podział komórek i sprawia, że układ pokarmowy działa sprawniej. To kwas foliowy bierze udział w tworzeniu soku żołądkowego co gwarantuje sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit. Kwas foliowy chroni również organizm kobiet przed nowotworem macicy.

Dzienne zapotrzebowanie można pokryć jedząc 250 g szpinaku lub 200 g kopru włoskiego, lub 250 g szparagów albo 330 g chleba z pełnego ziarna.

Niedobór kwasu foliowego nie powinien występować przy poprawnym odżywianiu się, choroby przewodu pokarmowego mogą utrudniać wchłanianie kwasu foliowego. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do zahamowania wzrostu i odbudowy komórek w całym organizmie, może być też powodem anemii i powodować przemęczenie i kłopoty z koncentracją. Brak kwasu foliowego wywołuje stany niepokoju, lęku, depresję, nadmierną drażliwość, roztargnienie, problemy z pamięcią, zaburzenia w trawieniu i niedożywienie. Odpowiednia ilość kwasu foliowego jest niezwykle ważna u kobiet w ciąży ponieważ zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu, dlatego kobiety w ciąży powinny spożywać 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, począwszy od trzech miesięcy przed planowaną ciążą, aż po 12 tydzień ciąży. Zaleca się by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym zażywały suplementy w postaci 0,4 mg.

Nadmiar kwasu foliowego może powodować dolegliwości jelitowe i utrudniać rozpoznanie niedokrwistości megaloblastycznej spowodowanej witaminą B12.