Test Apgar
Tagi: badania noworodek
08 czerwca 2011, 16:21
Po przyjściu na świat dziecko zostaje otoczone opieką szpitalnego pediatry, lekarz dokładnie mierzy i waży twoje maleństwo, sprawdza ruchomość bioder, drożność układu pokarmowego, bada słuch i wzrok, aby następnie wystawić odpowiednią ilość punktów w dziesięciostopniowej skali test Apgar.
W kolejnej dobie po urodzeniu, wykonuje badania przesiewowe krwi, a następnie podaje się pierwsze szczepionki – przeciwko żółtaczce typu B i gruźlicy. Przy opuszczaniu szpitala otrzymuje książeczkę Zdrowia i szczepień, a na kolejną wizytę do pediatry wybierz się, zanim skończy dwa miesiące.
Znając pory snu i karmienia dziecka postaraj się umówić na godziny, gdy jest najbardziej aktywny. Pierwsza wizyta u lekarza to czas zapoznawczy, maluch oswaja się z nową osobą, zaś lekarz zapoznaje się z nowym podopiecznym. Pediatra mierzy i waży dziecko, ocenia jego prawidłowy rozwój, bada twardość kości czaszki, wielkość ciemiączka, bada brzuszek, osłuchuje serce i płuca. Sprawdza również stan skóry malucha, czy nie ma zabarwień świadczących o przedłużającej się żółtaczce, czy pępek goi się prawidłowo, bada również wzrok, słuch i narządy płciowe dziecka. Jeśli maluch jest zdrowy, lekarz z pewnością poda mu następną serię szczepień i wypisze skierowanie do ortopedy, który obejrzy biodra. Terminy kolejnych wizyt najczęściej ustala się co sześć tygodni.
Przed pierwszą wizytą u lekarza warto się odpowiednio przygotować: spisz na kartce wszystko, o co chcesz zapytać lekarza, gdyż podczas pierwszej wizyty możesz o tym zapomnieć, spakuj do torby dodatkową pieluszkę, ubranko na zmianę, wilgotne chusteczki i krem do smarowania pupy. Bardzo pomocne podczas pierwszej wizyty jest również towarzystwo drugiej osoby, która pomoże zająć się maluchem, abyś mogła skupić się na rozmowie z lekarzem.
Dodaj komentarz